A Hangjáték a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Főváros zenei fejlesztési programja.

„az aktív zenélés boldogabbá tesz”

missziónk

Az aktív zenélés növeli az egyén boldogságérzetét, segít egy kiegyensúlyozottabb élet kialakításában. Bármikor érdemes belekezdeni: fiatalkorban  hozzájárul a kognitív fejlődéshez, időskorban segít megőrizni a szellemi frissességet. Teljesebbé teszi a mindennapokat, hiszen oldja a stresszt, fejleszti a figyelmet, összehangol magunkkal és egymással. 

A Hangjáték azt tűzte ki céljául, hogy a zenélés élményét, ezt a mindannyiunkban rejlő képességet minél szélesebb körben elterjessze, hogy Veszprémet valóban a zene, az aktívan zenélők városává tegye. 

A Hangjáték elemei:

A kisgyermekek zenei fejlesztése még nem része az itthoni köznevelési rendszer működésének, pedig ebben az életkorban nemcsak különösen hatékony a gyermekek kognitív fejlődésére a zenélés, de nagyban befolyásolja későbbi zenei orientációjukat is, nyitottságukat a zenélés felé. A Hangjáték  ösztönzte a kisgyermekeket bevonó foglalkozásokat: Kokas módszerrel gazdagította a bölcsődék, óvodák mindennapi működését és intézményen kívüli, korosztálynak szóló zenei-fejlesztő foglalkozásokat támogatott, ilyenek voltak többek között az Ukulele, Tanulj vele! Zeneovi, Paár Julcsi zeneterápiás szemléletű foglalkozásai és a Dalszerzés gyerekeknek.
A kedvenc számok megtanulásával, könnyűzenével, sokaknak könnyebb bekapcsolódni a zenélésbe. A könnyűzenei oktatás leginkább magánoktatás keretein belül volt eddig elérhető Veszprémben. A Hangjáték a létező lehetőségeket, magántanárokat szervezte egységes keretbe és alapította meg 2022 tavaszán a Hangár Könnyűzenei Központot, ahol hangszerekkel és hangtechnikai eszközökkel jól felszerelt, hangszigetelt termekkel, személyre szabott órákkal és közös zenélési lehetőséggel várta – a már induláskor – nagy számú jelentkezőt. A Hangár  sikerét – a tanulók és tanárok lelkesedését – mi sem mutatja jobban, minthogy már az első félév végén megalakult egy tanulókból álló zenekar.
A Hangjáték keretén belül 2021 ősz óta futottak rendszeres zenei foglalkozások, amelyek az amatőrök élményalapú “beavatását” szolgálták a zenélés világába. Ahol csak lehetett, helyi oktatók és foglalkozásvezetők részvételével folytak az alkalmak, széles műfaji spektrumot lefedve. Ilyen rendszeres Hangjátékos foglalkozások voltak: az Örömdobolás, Élményének, Dudoló – népdaléneklés, Hangfürdő-körDidgeridoo, AYÉ! Családi énekkör, Elektronikus zenei workshop, Handpan workshop. A folyamatos foglalkozások mellett nagy sikerrel futottak olyan kiemelt alkalmak, amelyek ismertebb művészek foglalkozásait tették elérhetővé a veszprémiek számára, ezek az alábbiak voltak:
  • Palya Bea: Énekelj a saját hangodon
  • Tóth Árpád: Pop Up choir
  • Philipp György: Zenés színházi workshop

De a Hangjáték még tovább megy, egyenesen ki az utcára, hogy olyanokat is elérjen, akik eddig még egyáltalán nem nyitottak a zenélés felé. Szemléletformáló kampányt indít a zenélés és az éneklés pozitív hatásairól, tömegrendezvényeken, fesztiválokon tart “játékos, bevonó, zenélő foglalkozásokat” – hiszen a zenélés élményét leginkább magával a zenélés megtapasztalásával lehet átadni.

A HangjátékCityRocks  eseménye egy több, mint 400 fős amatőr zenekarral, 3000 nézővel írta be magát a város történetébe. Az esemény felejthetetlen élményt adott a résztvevőknek, és ennél még szélesebb tömeget ért el kommunikációval: országos médiafigyelem követte és  a YouTube-ra feltöltött veszprémi videók 6 hónap alatt több, mint 250 ezer megtekintést értek el. Alkalmat adott a Hangjáték “Zenélni jó!” kampányának kiteljesítésére: a helyszínen sokan osztották meg személyes élményeiket, kapcsolódva a Hangjáték üzenetéhez.  A Hangjáték Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosának zenei fejlesztési programja széleskörűen épített a helyi zenei közösségek és szakemberek tapasztalatára, velük együtt indította útjukra amatőr zenélést népszerűsítő programjait. A Hangjáték program megálmodója és kivitelezője a Hangvető Zenei Terjesztő Társulás Kft., a VEB 2023 stratégia partnere és szakmai tanácsadója volt, részt vett a veszprémi kulturális főváros pályázati anyagának összeállításában is. A Hangvető munkáiról és működéséről részletesen olvashat honlapján: https://hangveto.hu/

a hangjáték számokban

ami eddig történt

résztvevő az eseményeinken
0
esemény
0
óra közös zenélés
0